اولین جلسه «مدیریت جهادی و اخلاق تشکیلاتی در بسیج» برگزار شد

عصر امروز به همت پایگاه بسیج دانشجویی جاوید الاثر متوسلیان، اولین جلسه مدیریت جهادی و اخلاق تشکیلاتی در بسیج دانشجویی» با حضور حجت الاسلام و المسلمین امیر ابوالفضل حکمت ارجمند مسوؤل اسبق طرح صالحین بسیج دانشجویی و مسئول تعلیم و تربیت بسیج کارکنان برگزار شد.

123

در این جلسه که با حضور اعضای شورا و فعال بسیج دانشجویی برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین به ضمن تأکید بر حضور با عزم و همت در بسیج دانشجویی و حفظ این روحیه در فضای دانشگاه و دانشجویی، به مفهوم شناسی مدیریت جهادی در بسیج دانشجویی پرداختند.

وی در ابتدا به عظمت بسیج در بیان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری پرداختند و گوشزد کردند که وظیفه بسیار سنگینی بر دوش تک تک ماست.

ایشان درباره اهمیت مدیریت جهادی گفت: مدیریت جهادی به نوعی عزم ملی را در بر دارد و مقام معظم رهبری به طور عام این بحث را مطرح کردند، پس نیاز است ما مدیریت جهادی را در بسیج بررسی کنیم و بشناسیم.

مدیرانند که مردم به سمت آنان نگاه می کنند. وظیفه این مدیر جهادی ایجاد عزم ملی هم هست. شما بسیجیان دانشجو هم بالاخره مدیریت جهادی را پذیرفتید حتی در پایین ترین مرتبه. با اخلاص، با سعی و تلاش در پایین ترین بضاعت هم باید مدیریت جهادی کرد حتی میتوانید دلها را مدیریت کنید.

در ادامه حاج آقا حکمت ضمن اشاره به مدیریت جهادی در بسیج افزود: عزم ملی صورت نمیگرد مگر اینکه مدیرهای ما این را رقم بزنند. بسیج را نقس قدسی ای چون امام دستور تشکیلش را می دهد و لبیکی میخواهد از همت ها که بیایند و فضایی را رقم بزنند که اخراجی شود معراجی. بله این شده است و می شود. باز هم باید بشود و این وظیفه شماست.

بسیج باید کارخانه انسان ساز شود. ما که به دنبال جذب حداکثری بدون تاثیر نیستیم هر چند که کمیت نیز برای ما مهم است.

حالا چند ویژگی مدیریت جهادی را بشمارم که هم شما و هم خودم بهره ببریم. یکی از تعابیر و تشابهات مدیریت جهادی به بهمن است. می شود طوری مدیریت جهادی را به بهمن تشبیه کرد.

مدیریت جهادی از قاعده به رأس است و  بهمن از راس به قاعده. در چه حالتی؟

مهندسی هم زمان یک مدیر برتر می سازد که همین صفت مدیر جهادی است. اولویت بندیِ شروع کار. مثلا پله اول، وارد بحث تشکیل یک ساختار و اگر ساختار مناسب داریم نیروی انسانی مناسب است. این انجام میشود؛ گوله اول بهمن. دیگر تا پایان باید پیش ببرد. مدیریت جهادی مقطعی نیست. باید ادامه پیدا کند. ما فاو را گرفتیم پرچم را زدیم خب رها نمیکنیم. مراحل جذب و تثبیت و رشد را باید داشته باشیم. اگر ترمیم ساختار و نیروی انسانی انجام شد باید تا آخر حواسش باشد. باید با خود ببرد. این آفت است. بعد از چند روز همه چی از بین می رود. امیرالمونین فرمود باید رفقا را زنجیر کنید و نگه دارید.

باید هر کس ده نفر بسازد ، ده نفر ده نفر دیگر را بیاورند اگر اینطور نباشد کمیت تان لنگ است. باید گوله های بعدی بهمن را وارد بهمن کرد تا در مدیریت جهادی یک سیر ایجاد شود. تداوم ایجاد شود. کار نباید مقطعی باشد که لطمه بخورد.

مدیریت جهادی البته در بسیج تفاوت میکند چرا که حضرت آقا عام فرمودند. بسیج خاص می شود. بسیج به نظر من چاشنی بزرگی به اندازه یک بال دارد که عزم ملی و مدیریت جهادی آن است و یک بال دیگر هم اخلاص است.

1233

مدیریت جهادی یک نظم نوین در جهان است. تعریف در جهان ندارد. نزدیک هم ندارد. این یک نظم نوین است فقط برای ماست. چرا که جهاد معنی دارد. کاری کنید که اخلاص را هم به این نزدیک کنند. صفات یک مدیر خوب باید در مدیریت جهادی تعریف شود. این رقم نمی خورد تا اینکه از همین مجموعه اقدام نکنید.

لازم به ذکر است در پایان مراسم مسئول جدید پایگاه جاوید الاثر متوسلیان توسط مسئول حوزه بقیة الله الاعظم معارفه شد و از مسئول سابق نیز تقدیر به عمل آمد./

درباره‌ی سردبیر

همچنین ببینید

اردوی اربعین ۱۴۰۲

  📌  کاروان دانشجویی طرح خادمی اربعین حسینی   نکته: خواهشمند است پس از تکمیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *