برای اتخاذ چنین تصمیمات غیرفرهنگی چه توجیهی وجود دارد؟

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در واکنش به اجرای تئاتری با مضامین غربی و داستانی قبح شکنانه نسبت به این اقدام غیر فرهنگی مسؤولین فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بیانیه زیر را صادر کرد که به شرح زیر است؛

 

بسم رب الشهدا و الصدیقین

بیانیه شورای تبیین مواضع حوزه بسیج دانشجوی حضرت بقیه ا… الاعظم (عج) دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در واکنش به اجرای تئاتری با مضامین غربی

دشمن از راه اشاعه‌ى فرهنگ غلط – فرهنگ فساد و فحشا – سعى مى‌کند جوان‏هاى ما را از ما بگیرد… کارى که دشمن از لحاظ فرهنگى مى‌کند، یک تهاجم فرهنگى بلکه باید گفت یک «شبیخون فرهنگى» یک «غارت فرهنگى» و یک «قتل عام فرهنگى» است… نهى از منکر کنید. این، واجب است.این، مسئولیت شرعى شماست. امروز مسئولیت انقلابى و سیاسى شما هم هست.

حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) ۲۲/۰۴/۱۳۷۱

علی رغم همه ی پیش بینی ها و تذکراتی که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) درباره رخنه و تهاجم به فرهنگ ایران اسلامی داده بودند، در فضای فرهنگی کشور شاهد قبح شکنی های آشکار در قالب های متعدد فرهنگی بودیم و همچنان هم هستیم و از جمله مهمترین آنها تغییر نوع نگاه به مسئله ی هنر و یکی از مهمترین قالب های آن یعنی تئاتر است. پس از آن که فضای فرهنگی کشور بالاخص هنر تئاتر در مفهوم، فرم و مضمون دچار یک استحاله ی بزرگ شد و مفاهیم غربی در آن به الگو تبدیل شدند و قبح بسیاری از موضوعات در آن شکسته شد و از آن جایی که پس از بروز این اتفاقات شاهد هیچ گونه برخورد و یا اعلام موضع انقلابی و آگاهانه ای از سوی مسؤولین نبودیم، طبیعی است که این نوع نگاه به مسؤولین فرهنگی دانشگاه ها به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی نیز سرایت کند و آثار برتر جشنواره های دانشجویی با سبک، فرم و مضامین کاملاً غربی، آثار برتر شناخته شوند!

مدتی است با رویکرد جدید فرهنگی دانشگاه آزاد «اسلامی» شاهد چنین تصمیماتی هستیم که بدون توجه به فضای دانشجویی و اقتضائات فرهنگی دانشگاه، منجر به بروز فعالیت های نازل فرهنگی و البته غیر فرهنگی شده است. در ادامه‌ی این روند و رویکردهای جدید فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی، متاسفانه شاهد برگزاری تئاترهای مختلط و خارج از شرع و عرف هستیم! جریان حاکم بر فضای دانشگاه آزاد که یکی از اهداف اصلی خود را تمرکز بر جاری کردن فرهنگ دلخواه خود کرده است، به تدریج در صدد قبح شکنی از برخی چارچوب ها و ضوابط شرعی در محیط های دانشجویی است.

تئاتری که با یدک کشیدن عنوان «اثر برتر جشنواره تئاتر دانشجویی دانشگاه آزاد» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال برگزار شد، بازیگران در آن، ضمن قبح شکنی آشکار و با پوشش نه چندان مناسب، از هرفرصتی برای ترویج و القای فرهنگ لجام گسیخته و مبتذل غربی استفاده می کنند. تئاتری که توجیهی برای انتخاب این داستان و این مضمون و برگزیده شدنش در جشنواره تئاتر دانشجویی دانشگاه آزاد «اسلامی» نیافتیم، با اشاره به روابط نامشروع و درون مایه هایی از ابتذال، نمی توان از نمایش آن چیزی جز عادی سازی این مسائل برداشت کرد و برای اجرای آن در دانشگاه توسط دانشجو توجیهی یافت!

بسیج دانشجویی که بنا به گفته امام خامنه ای تنها تشکل دانشجویی دلسوز انقلاب است و همواره خود را فدایی راه آرمان های فرهنگی انقلاب می داند، نسبت به این دست اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده توسط مسؤولین فرهنگی دانشگاه آزاد ابراز نگرانی کرده و خواستار پاسخ به این سوال است که برای اتخاذ چنین تصمیمات غیر فرهنگی از سوی مسئولین فرهنگی دانشگاه چه توجیهی وجود دارد!؟

امید است مسؤولین فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بیش از پیش به سمت تحقق اسلامی شدن دانشگاه گام بردارند و ضمن توجه به مطالبات رهبری و همانطور که در مواضع خود اعلام کردند دغدغه و تعهد لازم را جهت جامه عمل پوشاندن به این مهم نشان دهند؛ ان شاء ا…

وا… اعلم بما فی الصدور

شورای تبیین مواضع حوزه بسیج دانشجوی حضرت بقیه ا… الاعظم (عج)

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

درباره‌ی سردبیر

همچنین ببینید

اردوی اربعین ۱۴۰۲

  📌  کاروان دانشجویی طرح خادمی اربعین حسینی   نکته: خواهشمند است پس از تکمیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *