نقش دختران در جامعه

🖌 فاطمه حسن زاده

دختران‌نقش بسیار مهمی رادر خانواده و جامعه ایفا میکنند زیرا آنها در آینده مسئولین اداره کانون خانواده که مهمترین عنصر جامعه است را به عهده دارند اما همیشه دور از چشم باقی مانده و توجه خاصی به آن نشده ، این نقش ها در شکل گیری خانواده بسیار مهم و ارزشمند است.

نقش دختران در خانواده از جمله مهمترین نقش هایی است که از بعد های مختلف میتوان به بررسی آن پرداخت.
در اینجا خواهان این هستم تا کمی از نقش دختران سرزمینم را از جهت ۳ بعد عاطفی( که مهمترین،بارزترین و اصلی ترین آنهاست)، اجتماعی و اقتصادی بررسی کنم

بعد عاطفی:

در مورد نقش عاطفی دختران،نقش آفرینی هایی وجود دارد که در ذات آنهاست و بیشتر جزء ویژگی های آنها میباشد، مثلا؛ دختران‌خانواده، فضای‌خانه را شاد و سبک میکنند.

تجربه نشان داده است که کسانی که با خواهر خود بزرگ شده اند، شادتر هستند و از لحاظ روحی و جسمی متعادل ترند.به این دلیل که وجود دختر در خانواده باعث بوجود آمدن محیطی باز میشوند ک در آن تبادل افکار و عقاید گوناگون بهتر صورت میگیرد و تحمل افراد نسبت به نظرات مختلف بیشتر است.‌

از دیگر نقش های عاطفی دختران خانواده میتوان به این مورد اشاره کرد که او میتواند با ایجاد فضای صمیمی و مناسب برای همدلی و درد دل،به بیان احساسات منفی کمک کرده و همین موجب کنار آمدن راحت تر با آن مقوله میشود..

شیرینی و محبتی که دختران در ذات و رفتار خویش دارند سبب آرامش روحی و شادی افراد خانواده میشود. و همچنین آنها بطور ذاتی باعث زندگی سالم‌تر، چه از لحاظ روحی و چه جسمی، میشوند.

دختران با شیرینی و جذبه خویش حتی گاها با وجود خستگی مادر میتوانند نقش آرامش روان پدر یا سایر افراد خانواده را ایفا کنند، درنتیجه دختران کانون گرمی،شادی،صمیمیت محبت خانه هستند.تحقیقات نشان داده که افرادی که دارای زندگی شادی هستند طول عمر بیشتری خواهند کرد، از سیستم ایمنی بالایی برخوردار هستند و….

پس یکی از نقش های دختران که بطور خدادادی در وجود آنها قرار داده شده سبب فوائد سالیانه و بسیار مهمی است که هیچ‌گاه به آن توجه نشده.

بعد اقتصادی”

دختران میتوانند نقش خوبی را در زمینه اقتصادی خانواده ایفا کنند، آنها میتوانند با قناعت در هزینه ها و صرفه نظر از چیزهای غیرضروری مبلغ خوبی را حتی برای آینده خویش پس انداز کرده و یا با هنر و علم خود کسب درامد کنند

بعد اجتماعی

شاید نقش دختران در خانواده هیج ارتباطی به جامعه عمومی نداشته باشد؛ اما دختران ما می توانند با ایفای نقش در جامعه بیرونی و رقم زدن نتایج چشمگیر و رنگین، سبب افتخار و سر بلندی خانواده خویش شوند و به جامعه خویش کمک کرده و سبب پیشرفت کشور بشوند.
می توانند با پوشش مناسب سبب به راه آمدن و حتی مانع گمراهی درصدی از مردم شوند، دخترانی از سرزمین ما نقشهای بسیار مهمی را در عین گمنامی بر دوش میکشند و با ایفای درست نقشهای خویش سبب سربلندی خانواده خود و پیشرفت روز به روز جامعه میشوند.

 

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است. 

درباره‌ی سردبیر

همچنین ببینید

عبور از روحانی

به راستی شخص رئیس جمهور چقدر در بوجود آمدن شرایط نابسامان فعلی کشور نقش دارد؟ …