هیئتی ها مراقب باشند

حدودا پس از دوران دفاع مقدس بود که دشمن به خوبی دریافت که نمی تواند ملت ایران را در جنگ سخت و با بهره گیری از توپ و تانک شکست دهد؛ چرا که مردم ایران روحیه شهادت طلبی دارند و حتی تمام توان و قوای دشمن نیز حریف این روحیه نخواهد شد.

از همین رو طبیعی بود که دشمن پس از ناکامی اش در جنگ سخت به جبهه جنگ نرم روی آورد و در این راستا نیز «عقیده و مذهب» مردم را به عنوان محکمترین دژ در برابر اهداف شوم خود حس کند و به خوبی به این نتیجه رسیده است که برای تخریب فرهنگ مردم ایران باید آنها را از دین و مذهب جدا کند.

اما براستی سرچشمه دین و مذهب مردم ایران کجاست؟ ملت ایران در چه مکان ها و زمان هایی روحیه مذهبی خود را احیاء و برای مقابله با دشمن، یکپارچه و متحد می شوند؟ پر واضح است که هیئت های مذهبی مهمترین فضایی است که همه مردم فارغ از هر عقیده سیاسی و اجتماعی را زیر یک بیرق دور هم جمع می کند و اتفاقا دشمن از همین اتحاد هراس دارد و تجربه ثابت کرده است که برای برهم زدن این اتحاد از هیچ تلاشی دریغ نمی کند.

نمونه های زیادی را می توان برای خدشه وارد کردن به هیئت های مذهبی و بدعت گذاری های جدید در جریان مراسمات عزاداری اباعبدلله(ع) مثال زد اما نکته ای که اخیرا دشمن بر روی آن تمرکز کرده است، تفرقه بین مذهبیون با محوریت ولایت فقیه است.

جریانی که چندان با چنین آیین هایی بیگانه نیست و از چندین سال قبل برای این روزها تربیت شده است، امروز ولی فقیه را مخالف یکسری بدعت گذاری ها در حین مراسم عزاداری معرفی می کند و از این رو قصد دارد با رخنه در بین جوانان و چهره های مذهبی، بنیان اتحاد هیئت های مذهبی را از هم بپاشاند.

این جریان در گام نخست بدعت هایی را در مسیر آیین های عزاداری بوجود آورد و پس از آنکه موفق شد این بدعت ها را در شیوه های عزاداری جاری و ساری نماید، امروز مخالفت امام خامنه ای با این بدعت های تازه وارد در عزاداری سنتی اهل بیت (ع) را به مثابه مخالف ایشان با عرض ارادت به ساحت مقدس معصومین(ع) معرفی می کند و سعی دارد برخی جوانان هیئتی را در برابر رهبر و ولی فقیه شان قرار دهد.

هر چند جوانان مومن و متعهد که پیراهن مشکی عزای اهل بیت(ع) را افتخار دنیا و آخرت خود می دانند، مسیر دشمن را به خوبی شناخته و به مدد اهل بیت علیهم السلام فریب وعده ها و انحرافات دشمن را نخواهند خورد، اما ساده انگاری است اگر گمان کنیم بدون هیچ روشنگری و هشداری می توان در برابر دسیسه های دشمن ایستادگی نمود.

شاید از ابتدا قرار بود که هیئات مذهبی همان اندازه که به شور حسینی بها می دهند برای افزایش شعور حسینی نیز اهمیت قائل باشند، اما متاسفانه این روزها برخی از محافل مذهبی در قالب هیئت و متاثر از جریان التقاطی ذکر شده، با تحت تاثیر قرار دادن شور جوانان و نوجوانان، آنها را از کسب شعور حسینی محروم و در راستای جدایی دین از سیاست گام بر می دارند در حالیکه بارها و بارها شنیده ایم که سیاست ما عین دیانت ماست و بالعکس.

قطعا شور و شعور بعنوان دو بال مجالس عزاداری باید مورد تاکید قرار گیرد که برای برای تحقق این موضوع لازم است محوریت مراسم های مذهبی استفاده از سخنرانان خوب باشد و گرنه سینه زنی، زنجیر زنی و مداحی به تنهایی نمی تواند مضامین عالی اسلام را انتقال دهد.

این روزها که تفکرات دشمن هیئت های مذهبی را هدف قرار گرفته است باید بدانیم که اگر برنامه‌هایی که در هیئت‌های مذهبی دنبال می‌شود منجر به تربیت نشود، از سمت و سوی آرمان‌های اهل بیت (ع) فاصله گرفته‌ایم و قطعا این مسیر ما را به سرمنزل مقصود نخواهد رساند.

هر چند که معتقدیم این مملکت به نام مقدس امام زمان (عج) متبرک است و بی شک هیئت های مذهبی مورد عنایت ویژه اهل بیت علیهم السلام قرار خواهد گرفت، اما نباید فراموش کنیم که غفلت از مبانی اصلی شعورسازی دلیلی موجه برای انحرافات نخواهد بود و باز هم فراموش نکنیم که نمی توانیم نعوذبالله غفلت و کم کاری معرفتی خودمان را به گردن عدم عنایت اهل بیت(ع) بیاندازیم.

درباره‌ی سردبیر

همچنین ببینید

بازدید علمی از پزشکی قانونی ویژه برادران ۱۴۰۲

  💢 بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال دانشکده علوم انسانی و الهیات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *