کمک مالی برای مناطق محروم

گـزارش اختصـاری «گروه جهادی مخلصین»

Mokhlesin

آغازین گام خدمت «گروه جهادی مخلصین»

«گروه جهادی مخلصین» از سال 1389 در بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال پایه گذاری شد. رویکرد این گروه ،خدمت رسانی و خدمت گزاری به ساکنین مناطق محروم از ابتدایی ترین  امکانات زیستی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی است.

تا به امروز شش دوره خدمت رسانی و خدمت گزاری به این مناطق انجام شده که البته به دلیل نوپا بودن این مجموعه و وسعت خدمات مورد نیاز نیازمندان آن مناطق، هرگز به ‌ایده‌آل های مورد نظر این مجموعه نرسیده است.

مناطق خدمت رسانی بین سال های 1389 -1395

 • استان لرستان 1389 و 1390: دو منطقه
 • استان آذربایجان غربی 1391 : یک منطقه
 • استان خراسان جنوبی 1392 ، 1393 ، 1394 ، 1395 : چهار منطقه

نوع فعالیت

 • کانال کشی کشاورزی، ساخت آب بند، تبدیل استخر خاکی کشاورزی به استخر سیمانی
 • ساخت خانه مورد نیاز مددجویان، ساخت سرویس های بهداشتی و حمام برای ساختمان های فاقد این دو امکان، ساخت غسالخانه
 • ساخت فضاهای مورد نیاز مذهبی از جمله مسجد، حسینیه، محل اسکان روحانی میهمان روستا و …
 • ساخت مدرسه و حصارکشی محیط آن، نقاشی و بازسازی فضاها و امکانات موجود و جدید، ایجاد فضای کتاب خوانی
 • آموزش قرآنی در سه بخش حفظ،قرائت و درس هایی از قرآن، آموزش احکام، برگزاری محافل مذهبی، برگزاری جشن تکلیف
 • آموزش هلال احمر،تست سلامت در پایگاه های بهداشت، توزیع مسواک و آموزش استفاده صحیح از آن
 • سر زدن به خانواده شهدا، ترویج فرهنگ شهادت، غبار روبی از مزار شهدا
 • بالا بردن سطح ورزشی جوانان، بالا بردن فرهنگ ورزش همگانی

 

«گروه جهادی مخلصین»در چهار سال اخیر با تمرکز بر روی روستاهای شهرستان زیر کوه از توابع استان خراسان جنوبی به صورت تخصصی این  منطقه محروم را مورد مطالعه قرار داده است و تمامی فعالیت های خود را با برخورداری از فداکاری اعضای قدیم و عاشقان نو پای این مجموعه خدمت گذار منحصر به فعالیتی عمیق تر در آن منطقه کرده است.

استمرار و تداوم ارتباط«گروه جهادی مخلصین» با مردم و مسئولان شهرستان زیرکوه سبب شده که جامعه آماری دقیق تری از آن منطقه، عمیق تر، کارا تر و موفق تر به دست آید تا کمک ها از صورت مقطعی خارج شده و قابل تسری به تمام فصول سال درآید.

آخرین گام تا به امروز

در آخرین سفر شناسایی به منطقه زیرکوه در تابستان1396 برای بررسی نیاز های مورد نظر ساکنین و درارتباط گذاردن این نیاز ها با مسئولین مستقیم منطقه«گروه جهادی مخلصین» را  به ارزیابی دقیق و اجرای مصمم موارد زیر هدایت کرد.

 1. ساخت سه چشمه سرویس بهداشتی برای دبیرستان دخترانه سمیه در روستای مرزی بارنجگان کلاس های این دبیرستان به علت فراهم نبودن شرایط بصورت مختلط برگزار می گردد و سرویس های بهداشتی موجود بصورت مشترک استفاده می شود.هدف از این طرح تفکیک سرویس های بهداشتی دانش آموزان دختر و پسر است.
 2. ساخت یک دستگاه خانه شامل 15 متر مربع پذیرایی و 9 متر آشپزخانه برای خانواده ی نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد در روستای مهمانشهر آهنگران(این خانواده متشکل از یک مادر و دختر بدون سرپرست می باشد.خانه ی فعلی آنها از سازه چوبی و کاهگل است که اخیرا به علت وجود حیوانات موزی در حال تخریب می باشد) کارشناسان کمیته امداد در اولویت بودن ساخت خانه را تایید کردند و بنا شد در انجام آن گروه جهادی را یاری دهند.هدف این طرح با توجه به پیش رو بودن فصل سرما تامین مسکن برای این خانواده نیازمند است.
 3.  ساخت سرویس بهداشتی و ترمیم آشپزخانه منزل خانواده نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد در روستای همت آباد(این خانواده متشکل از یک مادر،یک دختر عقد کرده که توان نامین جهیزیه را ندارند و یک پسر که دوسال است عقد کرده وتوان تامین مسکن را ندارند) با نظر کارشناسان کمیته امداد تصمیم بر این شد که با ترمیم آشپزخانه(کاشی کاری، سرامیک کف، لوله کشی و تامین آبگرمکن) و ساخت سرویس بهداشتی خانه فعلی به دو قسمت تقسیم شود و پسر خانواده همراه همسرش در قسمتی از آن ساکن شوند و از سرویس بهداشتی و حمام بصورت مشترک استفاده کنند.هدف این طرح ترمیم منزل خانواده نیازمند و فراهم ساختن شرایط ازدواج پسر خانواده است.
 4. تکمیل ساخت زائر سرا برای زائران امام زاده روستای شوشک(از نوادگان امام موسی کاظم ع ) که در ایام تعطیلات به طور میانگین روزانه 200 نفر زائر دارد. 70 درصد این طرح توسط گروه جهادی مخلصین در سال گذشته انجام شده است.هدف این طرح بهبود امکانات امام زاده و رشد این مکان فرهنگی مقدس است.
 5. ساخت سه چشمه سرویس بهداشتی برای زائران امام زاده روستای شوشک. لازم به ذکر است سه چشمه سرویس بهداشتی در سال 1395 توسط گروه جهادی مخلصین ساخته شده ولی با توجه به نیاز و بحث تفکیک سرویس بهداشتی خواهران و برادران این طرح مورد توجه است.هدف این طرح بهبود امکانات امام زاده و رشد این مکان فرهنگی مقدس است.
 6. تبدیل 1000 متر کانال خاکی کشاورزی به کانال سیمانی در روستای شوشک.لازم به ذکر است این کانال کشی برای زمین های کشاورزی تقریبا 25 خانوار می باشد. هدف این طرح جلوگیری از هدررفت آب با توجه به خشکسالی و مشکل کمبود آب است.

با کمال میل آماده هستیم به تمام علاقه مندان خدمات این مجموعه و عاشقان خدمت گذاری به هموطنان نیازمند که در این گزارش کوتاه و مختصر نیامده است از طریق اظهار نظرات ذیل این مطلب اطلاعات کامل تر و دقیق تر تقدیم کنیم.

 

جهت مساعدت های مالی خود می توانید از راههای زیر اقدام فرمایید:

الف) کارت به کارت از طریق شماره کارت:

6104-3378-8091-1233  

به نام میثم حجتی مروست
بانک ملت

ب) واریز به شماره حساب:

۶۱۰۴-۰۴۰-۰۵۶۶۱۷۲۵-۰۱۷

موسسه مالی و اعتباری مهر
بنام بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

ج) از طریق:

درگاه پرداخت آنلاین

 

گزارش تصویری 95

گزارش تصویری 94

گزارش تصویری 93

درباره‌ی سردبیر

همچنین ببینید

اردوی اربعین ۱۴۰۲

  📌  کاروان دانشجویی طرح خادمی اربعین حسینی   نکته: خواهشمند است پس از تکمیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *